Kurs i spania
Can Serrat - vingården for kunstnere
Can Serrat er en gammel vingård fra 1700-tallet, ved foten av Mont Serrat fjellene. Den ligger 40 minutters kjøring inn i landet fra Barcelona, i en dal nedenfor landsbyen El Bruc.
Da 11 norske kunstnere kjøpte Can Serrat i 1989 hadde huset stått tomt og forfalt lenge, men de så et slott der andre så en ruin... I dag har det blitt et internasjonalt anerkjent kunstnersenter med atelierer og verksteder hvor kunstnere, forfattere og designere fra hele verden kommer for artist in recidency - opphold.
I løpet av 2026 skal jeg bygge opp et kurssted med 10 gullsmedbenker, og fullt edelmetallverksted for å kunne jobbe med smykker. I mai 2027 vil det første kurset bli avholdt, og deretter tenker jeg kurs i mai og september / oktober hvert år.
Kursene vil gå over 6-7 dager og fokusere på kreativ utvikling, nye teknikker og personlige prosjekter.
7 dager med fullt fokus på verkstedet
Oppholdet varer fra mandag til søndag, og du blir hentet og kjørt til flyplassen. Eller kanskje du tar en helg i Barcelona først?
Du vil ha full tilgang til verkstedet fra kl 8 til 22, vi arrangerer fotturer i Mont Serrat fjellet, eksursjoner til klosterert og til Barcelona om det er ønske om det.
Vi har med egen kokk som lager til deilige frokoster, lunsjer og middager. Du bor på et rom du deler med maks 2 andre.
Magien skjer i Bodegaen...
I den gamle vinkjelleren er det laget til verksteder for keramikk, grafikk, smie og metall. Du får din egen gullsmedbenk, fullt utstyrt med alt av håndverktøy og eget loddeutstyr. Alt av bor, freser, polervoks, slipeskiver er her til ditt bruk, og det er trekkbenk, drill, polérmaskin, mikromotor, valse med mer.
Kobber og messing kan du bruke så mye du vil av, og sølvet til grunnoppgavene er inkludert.
Er været varmt, setter vi oss under buegangene utenfor.
Rundt deg jobber kunstnere fra hele verden med sine egne prosjekter.
Rommene
Rommene på Can Serrat er enkle, men vakre, som du deler med maks 2 andre av samme kjønn. Her er ingen luksus, men det er rent, gode senger, varmt om vinteren og historien sitter i veggene. Det er felles toalett og bad, og du har tilgang til 2 kjøkken og alle andre felles rom.
Det er mulig å få enerom for et tillegg på 3000 kr hvis du booker tidlig. Hvis det ikke er nok enerom, eller du ønsker en høyere komfort, er Masia Can Farrés i gå-avstand til Can Serrat.
Can Serrat er over tusen kvadratmeter stort, med 16 soverom, flere atelierer, den enorme bodegaen hvor du jobber, og en stor hage. Et sted å gå på oppdagelsesferd...
området rundt
Mont Serrat og El Bruc
Can Serrat ligger like nedenfor landsbyen El Bruc, som er 4 mil (40 min med buss) vest for Barcelona. El Bruc har bakeri, apotek, et lite supermarket, flere restauranter, barer og kafeer i gåavstand.
Can Serrat ligger ved foten av Mont Serrat-fjellene. Det er nydelige turområder, både fjellturer eller morgenturer i mandellundene som omkranser gården. Mont Serrat-klosteret er et berømt pilgrimsmål, kjent den Sorte Madonna og for guttekoret.
grunnkurset mandag - søndag
Lærer deg de grunnleggende teknikkene..
• Preging av metall med valse og punsler
• Hvordan sage ut intrikate mønster i messing og kobber
• Smi, lodde og polere ringer i sølv fra tråd og plate
• Nitting av anheng
• Uthugging av rondeller og knoping av skåler
• Hvordan bygge opp smykker fra plate og tråd.
Men mest av alt skal vi bruke tiden på å jobbe i verkstedet!
Kursleder vil gi forelesninger, gjennomgang av de ulike teknikkene og veilede individuelt
Kurset tar utgangspunkt i nivået til hver enkelt. Alle er velkomne, både nybegynnere og de som har holdt på litt allerede, men som savner et fullt utstyrt verksted, veiledning og et kreativt fellesskap.
sånn omtrent...
Dagen på Can Serrat
07:30 Nøtter, frukt, kaffe og juice for de som står opp tidlig.
Litt verkstedjobbing, morgentur eller morgentrening for de som vil
09:00 Frokost på terrassen
10-13:00 Undervisning i Bodegaen, Går gjennom dagens teknikk
13:00 Lunsj i hagen
14-16:00 undervisning og verkstedjobbing
16:00 Kaffe og kake
16-19:00 Du kan jobbe videre i verkstedet, lese en bok, dra opp i landsbyen, gå en tur i fjellet..
19:30 Middag på terrassen
videregående kurs tirsdag til søndag
Få dykke ned i nye teknikker
Det videregående kurset går over seks dager, og her jobber vi både med nye teknikker og kreative oppgaver for å komme frem til nye ideer.
Du lærer knekksaging, nitting, hengsler og nåler. Hvis du er litt rusten bruker vi litt tid på å komme inn i saging og lodding igjen, og det blir trekking av tråd og valsing av mønster. Det vil være litt ulikt fokus på de forskjelige kursene.
FAQ
spørsmål og svar
- Hva slags standard kan jeg forvente?
- Hvor mange dager er det undervisning?
- Hva lærer jeg?
- Hva lager vi på grunnkurset?
- Hvor lenge kan jeg jobbe i verkstedet?
- Hvem holder kurset?
- Hvordan betaler jeg?
- Hvordan er været?
- Hva må jeg ta med?
- Hvordan kommer jeg meg til Barcelona?
- Hvordan kommer jeg meg til Can serrat?
- Hva er inkludert i prisen?
- Hva er ikke inkludert i prisen?
- Allergier og cøliaki
- Kan jeg få enerom?
- Rullestol og tilgjengelighet